reklama

Prvá prezidentská debata v USA prebehla

Znovu skvelá Amerika, aj to, ako Donald žije vo vlastnej realite. Prvá vzájomná konfrontácia kandidátov na post amerického prezidenta pred národom a svetom mohla veľa naznačiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Debata začala umiernene, distingvovane, pozorovatelia a komentátori venujúci sa politickému dianiu v USA mohli byť zaskočení, no netrvalo dlho a moderátor mal problém dostať sa k slovu. Vzájomný súboj už po pár minútach rozpútala otázka kreovania nových pracovných miest v Spojených štátoch. Jasne stanovené časové intervaly sa až na pár prípadov nepodarilo dodržať. Nie je sa čomu diviť, veď kandidáti boli v prieskumoch tesne vedľa seba, po tom, ako Hillary stratila predchádzajúci náskok. Významnú úlohu vo voľbách, tak zohrá podľa odhadov 10-20% nerozhodnutých voličov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Trump vravel o zavedení dovozných ciel pre krajiny ako Mexiko a o výrazných škrtoch na daniach, čím predpokladá zníženie odlivu firiem z územia štátov a vytvorenie nových pracovných miest. Hillary sa opiera o stimuly do správnych odvetví, na mysli má hlavne čistú energiu (výroba, distribúcia solárnych panelov a pod.), kde krajina výrazne zaostáva. To, ako ich ekonomické programy hodnotí množstvo nezávislých odborníkov si môže každý pozrieť sám.

Otázka, kedy pán Trump zverejní daňové priznanie, sa otočila na útok voči oponentke. Urobí to vraj vtedy, keď ministerka Clintonová zverení svoje vymazané emaily, ktorých má byť cca 33 tisíc. Za túto narážku získal svoj prvý vážnejší potlesk a to bolo na dlhý čas všetko. Hillary následne reakciou rozobrala dôvody, prečo sa tak Donald bráni zverejneniu. Nechce, aby ľudia skutočne vedeli výšku jeho majetku, alebo v akých firmách pôsobí? Alebo je to preto, že na daniach z prímu za tie roky nezaplatil ani dolár? Pohotová Trumpova reakcia: That makes me smart je ako facka, jasné priznanie v priamom prenose? Konflikt sa ukazuje aj v tom, komu dlží pán Trump peniaze? Určite ste to vy (diváci a voliči) pokračovala Clintonová: „za roky úspešného podnikania od neho nešlo nič na školstvo, armádu, zdravotníctvo...“, a o ostatných sa nedozvieme, pretože predpoklad Hillary, že k tomu nedôjde je s vysokou pravdepodobnosťou správny. Veta, ktorú Hillary použila už obletela celý svet, v diskusií ju mohla použiť vo viacerých momentoch: „ Myslím si, že Donald ma kritizuje za to, že som sa pripravila na túto debatu. A áno, pripravila som sa! A viete, na čo som sa ešte pripravila? Pripravila som sa byť prezidentom a myslím..., že to je dobrá vec.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Sféra cyber bezpečnosti bola pre oboch kandidátov malým prienikom. Zhodli sa v tom, že je potrebné chrániť svoje informácie a dáta. Hackovanie údajov Hillary poslúžilo na ukázanie prstom proti Rusku, resp. organizáciám z tohto priestoru. Pričom Trump sa vyjadril, že nie je dôležité miesto, či krajina, z ktorej útoky prichádzajú, problémom je, že tieto porážajú USA na ich vlastnom poli. USA musí nepochybne v počítačovej oblasti zlepšiť svoje IT zručnosti a schopnosti, tak, ako to v minulosti bývalo.

Jedna z najvypuklejších odlišnosti medzi kandidátmi je ich zahranično- politické vnímanie a úlohy USA vo svete. Nebyť naďalej svetovým policajtom podopiera Trump číslami a finančnými prostriedkami , ktoré sa minuli hlavne v zahraničných misiách a vojnách. Ukazuje sa tu istá forma izolacionizmu, dôraz kladie na možnosti využitia týchto finančných prostriedkov, na budovanie infraštruktúry krajiny, v ktorej žijú. Sťažnosť smeruje aj nastavenie a fungovanie NATO, kde podľa Trumpa Amerika stráca príliš mnoho, pretože chráni Japonsko, Francúzsko a iných, pričom tí nezdieľajú predom stanovené náklady, neplatia do spoločnej pokladnice férovo príspevky za tieto služby. Potrebné je rázne zastaviť formovanie a rozrastanie ISIS. Diplomatickejšiu odpoveď s priamym pohľadom do kamery priniesla vo svojom vyjadrení Hillary, kedy je podľa nej v súčasnej dobe nevyhnutná blízka spolupráca so spojencami, ktorých ubezpečila o pokračovaní vzájomnej kooperácie. Zdôrazňuje kontrolu nad zbraňami hromadného ničenia a prevenciu pre ich výrobou v destabilizovaných regiónoch. Teroristi sa nemôžu dostať k jadrovým zbraniam a materiálu za pomoci, ktorého môžu takéto zbrane vyrobiť. Sú potrebné koalície, spolupráca s ostatnými národmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Téma rasového spolunažívania je v tejto debate dozaista jednou z mediálne a komunikačne dôležitých, hlavne dnes, keď kandiduje D. Trump, ktorého predchádzajúce vyhlásenia si dobre pamätáme. Rasové vzťahy v USA sú v súčasnosti jedny z najhorších za posledné dekády. Ukážky nepokojov a streľba na Afroameričanov policajtami (Charlotte, Tulsa) predstavuje samotný moderátor. Čo to do budúcnosti znamená pre ďalšie americké smerovanie? Ako zhodnotila Hillary, rasová príslušnosť v USA stále determinuje to, kde ľudia žijú, aká forma vzdelania sa im dostane a áno determinuje aj spôsob akým je k nim pristupované z hľadiska spravodlivosti (právneho systému). Je preto potrebné posilniť dôveru medzi spoločnosťou/ komunitou a políciou, prioritou by mala byť snaha o to, aby bola polícia dobre pripravená a využíva správne techniky. Tvrdšiu formuláciu použil jej oponent, kedy vravel o nutnosti zastavenia násilia a nastolení poriadku. Potrebné je odňať zbrane členom gangov a predstaveným liekom je viac polície. Vyhol sa narážkam na jeho rasovú diskrimináciu, na ktorú sa ho moderátor dvakrát snažil naviesť. Nezabudol však poukázať na 4 tisíc zabitých streľbou v Chicagu od začiatku prvého prezidentského obdobia Obamu, teda 7,5 roka, v ktorého tíme je silnou súčasťou Hillary Clintovnová.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niekoľko krát Trump spomenul, že Hillary pôsobí tridsať rokov v americkej politike a teraz navrhujete riešenia, kde boli zmeny doteraz? Predchádzajúce vyjadrenia o ženách modifikoval, keď vraj nie je schopná vyjednávať dohody, nemá na to, ako žena potrebnú výdrž. Reakcia, ktorá prišla zo strany Clintonovej bola výsmechom k tomu, čo Trump mienil. Po menovaní vecí, ako vyjednávanie mierových dohôd s 112 krajinami, vyjednávanie o prepustení disidentov, navrhovaní nových riešení, či 11 hodín trvajúcom hearingu pred kongresovou komisiou prišiel záverečný potlesk.

Jakub Varíni

Jakub Varíni

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

konzervatívny romantik Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu