Nepoučiteľní ľudia

Autor: Jakub Varíni | 2.2.2012 o 11:35 | Karma článku: 10,37 | Prečítané:  3966x

Dvakrát meraj a raz rež. Jednoduché pravidlo, ktoré v sebe ukrýva radu ako robiť veci s rozvahou, nie rýchlo a za horúca. Povedať, že voliči na Slovensku sa tohto, alebo podobných držia by bolo odvážne.

Podľa najnovších prieskumov agentúr Focus a Polis sa Obyčajní ľudia nachádzajú na hranici zvoliteľnosti. K ceste do parlamentu sa krok za krokom približuje aj 99%. Od posledných volieb teda nie je vidieť posun v myslení a vyhodnocovaní situácie. Akoby sme sa nedokázali poučiť z vlastných chýb.

Čo priniesli štiepne línie v parlamentných stranách sme mali možnosť nedávno vidieť. Príkladom boli poslanci z radov OKS, ktorých vo voľbách zastrešila strana Most- Híd, ako aj „Matovičovci" vo vnútri SaS. Pri konečných rozhodovaniach tak neboli relevantné štyri koaličné subjekty, ale šesť. Vydieračský potenciál týchto pár k stabilite a lepším rozhodnutiam rozhodne neprispel.

Pluralita názorov, nový vietor, čistý štít, a iné heslá, ktoré vedú voličov k neustálemu experimentovaniu pri odovzdávaní svojho hlasu. Ešte stále tu nebolo dosť príkladov novovzniknutých strán bez štruktúr, jasného programu?

Diskusia politikov, decentralizácia strán, hlasovanie podľa vlastného svedomia je možné, ak by sme boli krajinami ako USA a Švajčiarsko, kedy politická kultúra a „svedomie" jednotlivcov nie je na bode nula. Je potrebné uvedomiť si limity našich predstáv a miesta, kde chceme, aby boli realizovateľné. Potom možno precitneme a uvedomíme si, čo je možné, do akej miery a kým. Tí, ktorým na poslednú chvíľu zbierajú podpisy potrebné na registráciu strany študentky pred Tescom, by nemali hneď letieť k najvyšším postom.

A tak skúsme, možno tento krát to bude lepšie?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Aj Bratislava má svoju Hlávkovú. Za kritiku parkovania referentku čakala šikana

Čím viac Zuzana Aufrichtová upozorňovala na chyby v návrhu parkovacej politiky, tým viac problémov v práci mala.

SVET

Inaugurácie nemusia byť šou. Zaobídu sa aj bez Biblie či Boha

Americkí prezidenti nemusia prisahať vôbec.

ŠPORT

Cibulková vypadla už v treťom kole, nestačila na Rusku Makarovovú

Slovensko prišlo na Australian Open o svoju poslednú nádej vo dvojhre.


Už ste čítali?